streszczenia książek rozwojowych

Chcieć to za mało! – Michał Leszek

Obejrzałem jakiś czas temu TEN wykład Michała Leszka, który ogólnie mówiąc opowiada o tym jakie możliwości tkwią w każdym z nas. Bardzo mi się spodobał i zmusił do wielu przemyśleń, którymi chcę się teraz z tobą podzielić. Michał Leszek nie uważa, że wszystko jest możliwe, ale wierzy w to, że ciężką pracą każdy z nas może osiągnąć sukces.

„Problemy są po to by sprowokować nas do wzrostu poprzez ich rozwiązywanie”.

 

Ja traktuje każdy problem jako wyzwanie. To mi pomaga zmniejszyć jego rozmiar w moich oczach i dodaje mi chęci do działania. Podczas gdy napotkamy na swojej drodze problem ważne jest aby nie dać się pochłonąć emocjom. Będąc w stresującej sytuacji wyrób w sobie nawyk zwracania uwagi na to co czujesz, potem zadaj sobie pytanie dlaczego to czujesz i zaakceptuj tę emocje zamiast z nią walczyć. Pozwoli ci to jaśniej spojrzeć na dany problem i często okaże się, że wcale nie jest taki wielki jak ci się wydawało. Tylko ty nadajesz wartość sytuacjom jakie pojawiają się w twoim życiu. Od ciebie zależy to, co nazywasz problem. Dziękuj za każdą przeszkodę stawianą na twojej drodze, bo sprawia ona, że stajesz się silniejszy i wzbogaca twoją głowę o kolejne cenne doświadczenie.

„Puste kieszenie nigdy nie powstrzymały nikogo przed podjęciem działania. Mogą to zrobić tylko puste głowy i puste serca” – Norman Vincent Peale

Nie szukaj wymówek. To jest okropnie słabe. Rozejrzyj się dookoła i zacznij działać z tym co masz. Sylvester Stallone spał na przystanku autobusowym, bo nie miał pieniędzy na życie. Sprzedał za kilkadziesiąt dolarów własnego psa, którego bardzo kochał po to by móc coś zjeść. To nie przeszkodziło mu w tym, żeby odnieść sukces.

Bądź wdzięczny za to co masz i szukaj w tym możliwości rozwoju.

 

„Jedna decyzja może całkowicie zmienić nasze życie”

 

To absolutna prawda, o której przekonałem się nie raz i która mi jeszcze wiele razy o sobie przypomni. Sztuka podejmowania decyzji jest niezwykle trudna, dlatego warto szkolić się w tych tematach i rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Bardzo istotną decyzją w moim życiu była chęć zmiany. Bez niej nie zacząłbym czytać książek rozwojowych, bez niej nie zacząłbym bardziej i rzetelniej pracować nad sobą, bez niej nie miałbym w głowie tyle praktycznej wiedzy, bez niej nie odważyłbym się poderwać dziewczyny, z którą teraz uwielbiam spędzać czas. Bez decyzji o zmianie…nie byłbym szczęśliwy. Często boisz się zmian, ale mogą ci one dać o wiele więcej dobrego niż ci się wydaje.

Wiesz o tym, że twoim zachowaniem kierują głównie twoje potrzeby? Popatrz na piramidę Maslowa.

Ktoś kto nie ma zaspokojonej potrzeby bezpieczeństwa (np. dach nad głową, pieniądze na życie) nie będzie potrafił dbać o relacje i będzie miał trudności w budowaniu szczęśliwych związków. Tak samo gdy ktoś nie osiągnie sukcesu w danej dziedzinie nie ma wtedy ambicji by pomagać osiągnąć to innym itd.

Będę bogaty lub umrę próbując. Tylko, że za bogactwo nie uważam jedynie pieniędzy, ale również zaspokojenie wszystkich potrzeb z piramidy. To mój cel i go osiągnę. A droga, którą przemierzam by go osiągnąć daje mi wiele frajdy.

„Plany to tylko dobre chęci, chyba że natychmiast przekształcają się w ciężką pracę” – Peter Drucker

Kolejna święta prawda. To co sobie obmyślimy w głowie i to co ogłosimy światu jest nic nie warte bez podjęcia działania. Ludzie mają zły nawyk odkładania rzeczy, którymi chcieliby się zająć na potem. Siedzą oni w swojej strefie komfortu, mając złudne wrażenie, że podjęli działanie. Kolejnym nawykiem, który powinieneś w sobie wyrobić jest podejmowanie działania natychmiast. Wpadłeś na jakiś pomysł? Okey, zapisz go, zbierz jak najszybciej niezbędne materiały i podejmij odpowiednie kroki. To jest takie proste, a jednak mamy z tym nie lada problem.

Wiesz, co jest największym paliwem do osiągnięcia sukcesu?

Braki i kompleksy.

To właśnie one powodują, że człowiek chcę zmienić swoje życie i podjąć działanie. Tak wielu ludzi, którzy osiągnęli sukces miało koszmarny początek. Musieli zmierzyć się z niewyobrażalną ilością problemów, ale dzięki temu, że było im źle mieli szczerą ochotę by pracować na to by to zmienić.

Ktoś kto głodował i teraz ma co jeść, będzie o wiele bardziej pracował by to utrzymać niż ten kto zawsze miał wszystkiego pod dostatkiem. Dlaczego? Bo wie co to znaczy być głodnym i nie chcę poczuć tego znowu.

Wszystko zaczyna się w tobie. Jeżeli zmienisz swoje przekonania na temat, np. osiągnięcia sukcesu, to świat, który postrzegasz zmieni się automatycznie i ujrzysz o wiele więcej szans do rozwoju. Na tym to polega. Jeżeli wierzysz w to, że jesteś w stanie czegoś dokonać to masz rację, jesteś w stanie to zrobić. A jeżeli masz wątpliwości i uważasz, że nie dasz rady, to również masz rację, nic w tym temacie nie osiągniesz. Wszystko siedzi w twojej głowie, dlatego ważne jest aby uważać co wpuszczasz do środka. Kwestionuj wszystko co robisz. Może się okazać, że sposób w jaki coś wykonujesz jest nieefektywny. Bądź otwarty na konstruktywna krytykę. Jednak pamiętaj by nie zmieniać opinii po każdej sugestii. Twórz siebie i swoją markę.

A budowanie marki jest podobne do budowania relacji z drugim człowiekiem. Ważne w tym procesie jest:

-zbudowanie zaufania i bezpieczeństwa

-autentyczność

-miłość

-wartość jaką dajemy

 

„Miłość polega na dawaniu. Nie możemy dać czegoś czego nie mamy. Musimy najpierw wypracować w sobie wszystkie wartości, które chcemy przekazać”

 

Pamiętaj, że wygrywa ten, kto naprawdę tego chce. Pytanie jak bardzo tego chcesz i ile jesteś w stanie poświęcić by to osiągnąć. Praca nad sobą jest niezwykle ciężka. Wymaga wielu wyrzeczeń i poszerzania swojej strefy komfortu. W obecnym świecie gdzie wszystko podstawiają nam pod ryj, stajemy się coraz bardziej leniwi. Wszystkie nasze braki uzupełnia za nas technologia. Jest ona błogosławieństwem dającym masę możliwości, ale należy używać jej z głową.

„Mistrzowie nie rodzą się w salach treningowych. Rodzą się z tego co mają głęboko w sobie- z pragnienia, marzeń, wizji” – Muhammed Ali

Mam obsesje na punkcie tego co chcę osiągnąć i jakie życie chce prowadzić w przyszłości. Do zobaczenia na szycie, chętnie zbije ci pione jak sie tam zobaczymy. Wszystkiego dobrego!

„Chcę tego co wszyscy mężczyźni, ale chcę tego bardziej” – Achilles

sukces

sukces

Post Author: Patryk Zielonka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *