pytanie

OBUDŹ W SOBIE OLBRZYMA [CZ.7] „Słownictwo sukcesu”

Słowa, które zwykle wypowiadamy mają wielki wpływ na sposób komunikacji z samym sobą, a więc w konsekwencji na wszystko, czego doświadczamy. Musimy dostrzec, że język pełen jest wyrazów, które niosą ze sobą określoną intensywność emocjonalną.

 

BOGATE słownictwo = BOGATE życie emocjonalne

Bogate słownictwo pozwoli nam na lepsze określenie naszych emocji. Wynikiem ubogiego słownictwa jest to, że określamy nasze przeżycia w sposób niezgodny z prawdą.  Prowadzi to często do nasilenia negatywnych emocji.

Przykład. Mówiąc: „jestem wściekły”, sprawiasz, że jeszcze bardziej się nakręcasz i wybuchasz gniewem. Gdybyś słowo „wściekły” zamienił jakimś innym, łagodniejszym stwierdzeniem  twoje emocje byłyby zupełnie inne.

Jeżeli zestaw twojego słownictwa wprowadza cię w stany, które cię obezwładniają, natychmiast pozbądź się słów odbierających ci siłę i zastąp je takimi, które cię umacniają. Zabawy słowem zmieniają kierunek naszych emocji, a więc i jakość całego życia.

Słowa, których używamy my i osoby wokół nas wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Zastanów się teraz nad trzema wyrazami, które wykorzystujesz do tego by określić swoje negatywne emocje, np. znudzony, smutny, poniżony, zraniony, przytłoczony itp. Teraz użyj wyobraźni i zamień te określenia na takie by obniżyć ich negatywne napięcie.

 

Oto kilka przykładów z książki:

Wyrażenia Zmieniają się na
Jestem zły Jestem rozczarowany
Boję się Czuję się niepewnie
Jestem niespokojny Czuję, że coś się wydarzy
strach wyzwanie
niepowodzenie potknięcie
jestem sfrustrowany stoi przede mną problem
cierpię przejmuje się
nienawidzę tego wolę coś innego
jestem zazdrosny o zbyt mi zależy na…

Oprócz ograniczania negatywnie nacechowanego słownictwa powinieneś również nasilać pozytywne wyrażenia, których używasz do określania przyjemnych rzeczy.

Oto kolejne przykłady z książki:

Dobre słowo/zwrot Wspaniałe słowo/zwrot
nieźle wspaniale
Mam sporo sił Tryskam energią
dobre fantastyczne
czuję się dobrze nigdy nie czułem się lepiej
zdrowy tryskający zdrowiem
zadowolenie szczęście
zainteresowanie zamiłowanie
lubić coś przepadać za czymś
nie jest źle nie może być lepiej

Przejmij więc kontrolę nad swoim językiem. Odszukaj słowa, których zwykle używasz i zastąp je takimi, które dodadzą ci sił, tłumiąc bądź intensyfikując stany emocjonalne w zależności od potrzeby.

słowa

słowa

Post Author: Patryk Zielonka

1 thought on “OBUDŹ W SOBIE OLBRZYMA [CZ.7] „Słownictwo sukcesu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *