sukces

Siła spokoju – Żyj tu i teraz, a będziesz szczęśliwy

„Siła spokoju” to film wyreżyserowany przez Victora Salva. Jest on pełen wartościowych treści i po jego obejrzeniu miałem niesamowicie wiele refleksji, którymi chcę się teraz z tobą podzielić.

Widzisz, większość ludzi obserwujących pęd obecnego świata, funkcjonuje tak by się do niego dostosować. Ludzie nie myślą samodzielnie, tylko kierują się tym co podpowiada im otoczenie. Wszyscy mówią co jest dla ciebie dobre, bo nie chcą, żebyś szukał własnych odpowiedzi tylko przyjął ich sposób myślenia. I zarówno są to osoby z twojego najbliższego otoczenia jak i media.

Przestań czerpać informacje z zewnątrz, a zacznij szukać ich w sobie. Ludzie boją się zajrzeć wgłąb siebie i odkryć prawdę na swój temat, bo czują strach przed nagłym poczuciem pustki. Czujemy lęk przed otwieraniem się przed innymi osobami. Czasem prawdziwe emocje i myśli ludzi poznajemy dopiero gdy wleją oni w siebie litry alkoholu.  Nie chcemy pokazać siebie takimi jakimi jesteśmy, zakładamy maski i gramy.

„Między dzień dobry, a dobry wieczór, ty i ja to aktorzy skeczu.”-tak nawijał  Quebonafide w kawałku „Święty spokój”.

Moja koleżanka ze studium powiedziała mi, że maski, które zakładamy każdego dnia to kamuflaż, który zdejmujemy tylko przy ludziach, którzy na to zasługują. Nikt nie otwiera się tak od razu. Mądra kobieta, co nie? A wiesz co jest zabawne? Teoretycznie znam ją przez prawie pół roku, a dopiero ostatnio gdy postanowiłem zaprosić ją na spotkanie i w toku rozmowy bardziej otworzyliśmy się przed sobą, odkryliśmy w sobie nawzajem o wiele więcej niż by się mogło wydawać. Obserwuj ludzi dookoła, mogą być wśród nich naprawdę wartościowe osoby, od których możesz się wiele nauczyć. Wyrób w sobie umiejętność aktywnego słuchania. Bądź ciekawy tego co ludzie mają ci do powiedzenia. To tak na marginesie.

Otwartych ludzi łatwiej zranić (szczególnie jeśli jeszcze nie zaakceptowali siebie i swoich niedoskonałości), dlatego maski są często formą obrony. Jednak ważne jest aby wiedzieć kiedy ten kamuflaż zdjąć, bo niektórzy są do niego tak przywiązani jakby był to kostium Venoma.

siła spokoju

Cierpi na tym nasza relacja z innymi ludźmi. Nie zaglądamy wgłąb siebie przez co nie znamy swoich potrzeb, a jednocześnie oczekujemy, żeby inne osoby w jakiś magiczny sposób odkryły je i zaspokoiły.

Jak ułatwić sobie dostęp do swojego wnętrza? 

Wielu ludzi nie potrafi czerpać przyjemności z chwili obecnej. Wiem jak trudno jest przestać rozmyślać o tym co się stało, albo o tym co może się stać. Jednak, aby cieszyć się chwilą musimy zaakceptować fakt, że nie mamy wpływu na to co się zdarzyło i nie mamy wpływu na to co wydarzy się za jakiś czas. Tak jak pisałem w, którymś z wcześniejszych wpisów: Najlepiej zatroszczymy się o przyszłość, skupiając się na tym co mamy do zrobienia teraz.

„Ludzie nie są swoimi myślami, ale tak sądzą i to sprowadza na nich smutki”

Naucz się wyrzucać śmieci ze swojego umysłu. Opróżniaj swój umysł regularnie. Gdy wypełnia się on myślami przeoczysz wszystko co dzieje się wokół ciebie.

„Wyrzuć śmieci. To one zagradzają ci drogę do tego co się liczy. Do chwili obecnej. Tutaj. Teraz. Gdy będziesz tu i teraz, zdziwisz się co potrafisz i jak łatwo ci to wychodzi. Skup się na danej czynności”

Ile razy miałeś tak, że będąc na spotkaniu z dziewczyną, która ci się podoba myślałeś nieustannie o tym co teraz zrobić, co powiedzieć, co ona sobie o tobie pomyśli itp. zamiast cieszyć się z tego, że ona w ogóle jest tutaj z tobą? W końcu mogła być w każdym innym miejscu, a jednak wybrała ciebie. Ciesz się tym. Ciesz się tą chwilą. Popatrz jej w oczy i przekaż jej swoją emocje. Pomyśl teraz o jakiejś sytuacji ze swojego życia, która była dla ciebie ważna, ale zamiast cieszyć się tym, że trwa ty rozmyślałeś o czymś zupełnie innym.

Masz tylko to co jest teraz. Zawsze coś się dzieje. Nie ma zwykłych chwil. 

Naucz się aktywnie słuchać ludzi. Skupiaj się na tym co mówią, zamiast podczas ich wypowiedzi zastanawiać się na tym co ty możesz ciekawego dodać od siebie lub w ogóle być myślami gdzie indziej.

Pamiętaj, że wszystko co dzieje się w twoim życiu ma swój cel. I od ciebie tylko zależy czy go znajdziesz. Nieważne czy przydarzy ci się coś dobrego czy wręcz przeciwnie. Nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego co nas spotyka, zaakceptuj to.

Kolejną mądrością płynącą z tego filmu jest to, żebyś przestał porównywać się z innymi. Nigdy nie będziesz on nikogo lepszy i nigdy nie będziesz gorszy.

„W moim świcie nie ma lepszych i nie widać znaków, żebym czuł się gorszy od nich za nic”- tak nawijał Kuban w kawałku „W moim świecie”

„Wojownikowi nie chodzi o perfekcje, zwycięstwo czy niewrażliwość na ciosy, lecz o absolutną wrażliwość, bo tylko ona jest prawdziwą odwagą”

Kolejny mega cytat z tego filmu. Odnosi się on do wszystkiego co robisz w swoim życiu, a szczególnie do tego co daje ci niesamowitą radość. Nie musisz być najlepszy w tym co robisz, nie musisz robić tego perfekcyjnie. Warto byś umiał dostrzec i poczuć swoje uczucia gdy to robisz. Nie działaj tak by przypodobać się innym, działaj przede wszystkim dla siebie.

1.Tworząc ten wpis nie myślę o tym jak się przyjmie, tworzę go, bo chcę się wyrazić i zapisać swoje przemyślenia, które przydadzą mi się w przyszłości,

2.Budując swoją sylwetkę nie myślę o tym jak będę się podobał dziewczynom i jak chłopaki będą mi zazdrościć, tylko myślę o swoim zdrowiu i realizacji marzeń w Street Workout’cie,

3.Grając z kumplami na boisku nie myślę by być najlepszym tylko ciesze się że mogę mieć piłkę przy nodze i wtedy dzieję się magia…i tak dalej.

Jest tego mnóstwo. Pomyśl o rzeczach, które wykonujesz na co dzień i zacznij czerpać z nich radość.

Każdy z nas ma jakiś cel w życiu, coś do czego aktualnie dąży. Pamiętaj więc by nie skupiać się na samym celu, ale czerpać przyjemność z drogi, która do niego prowadzi. Nie mów sobie, że dopiero gdy osiągniesz cel będziesz szczęśliwy. Bądź dumny z tego, że do niego dążysz, ciesz się każdym krokiem, który cię do niego przybliża.

Na koniec podam 3 zasady życiowe głównego bohatera filmu:

Paradoks – życie jest tajemnicą, nie trać czasu na próby jej rozwikłania,

Humor – poczucie humoru, zwłaszcza na swój temat to ogromna siła,

Zmiana – nic nie pozostaje takie samo.

 

„Śmierć nie jest smutna, smutne jest to, że większość ludzi wcale nie żyło.”

Do następnego, pozdrawiam – Patryk 😉

 

Post Author: Patryk Zielonka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *