OBUDŹ W SOBIE OLBRZYMA [CZ.10] „System nadrzędny / Reguły / Odniesienia / Tożsamość”

1.Dowiesz się czym się kierujesz podejmując swoje decyzje oraz poznasz motywacje innych ludzi.

2.Co to są wartości przyciągane i odpychane i jak one kierują twoim życiem?

3.Ustalisz reguły według, których będziesz postępować w swoim życiu.

4.Dowiesz się czym są odniesienia i w jaki sposób wzbogacają one twoje życie.

5.Poznasz prawdę o tym w jaki sposób tworzysz własną tożsamość. Będziesz mógł poznać siebie na nowo.

ŹRÓDŁO WSZYSTKIEGO: SYSTEM NADRZĘDNY

System nadrzędny– 5 składników decydujących o tym, jak oceniasz dosłownie wszystko w twoim życiu.

Zrozumienie tego systemu u innych ludzi pozwoli ci poznać motywację każdego człowieka.

Wiedz, że jeżeli ktoś jest w jakiejś dziedzinie życia od nas lepszy oznacza to tyle, że ta osoba lepiej ocenia znaczenie poszczególnych rzeczy oraz działania jakie musi podjąć. Twoim celem jest więc nabycie umiejętności oceny wszystkiego co cię spotyka w życiu, w taki sposób by prowadziła cię ona do pożądanych rezultatów.

Poniżej przedstawię ci jak działa system nadrzędny omawiając każdy z jego pięciu elementów.

1.Stan emocjonalny i umysłowy, w którym się znajdujemy podczas oceny. To jaki jest twój stan przekłada się na to w jaki sposób reagujesz na spotykające się sytuacje. Dlatego ważne w procesie podejmowania właściwej oceny jest to abyśmy znajdowali się w jak najbardziej produktywnym stanie umysłu i emocji.

2.Pytania. Kształtują one początkową formę dokonywanych przez nas ocen. Zawsze kiedy coś się dzieje zaczynamy zadawać sobie w głowie wiele pytań: Co się dzieje? Co to oznacza? Czy spotyka mnie coś dobrego czy złego?

3.Hierarchia wartości. Każdy z nas uczy się przekładać jedne wartości nad inne. Codziennie podejmujemy decyzje na zasadzie tego czy kojarzymy daną sytuację z przyjemnością czy cierpieniem.

4.Przekonania. Sprawiają one, że jesteśmy pewni jakie uczucia wybrać w danej sytuacji oraz czego oczekiwać od siebie, życia i innych. Nasze ogólne przekonania warunkują nasze oczekiwania i decydują o tym jaki element będziemy oceniać jako pierwszy.

5.Mieszanina doświadczeń związanych z odniesieniami, które ukryte są w twoim mózgu. Jest tam wszystko to czego doświadczyłeś i zapamiętałeś. Używamy odniesień do tworzenia naszych przekonań oraz wspierają nasze decyzje.


Zagramy w pewną grę? Będzie ciekawie, zapewniam. Zadam ci teraz kilka pytań przygotowanych przez autora książki. Odpowiadając na nie przekonasz się, które części systemu nadrzędnego wykorzystujesz przy podejmowaniu decyzji.

1.Jakie jest twoje najcenniejsze wspomnienie?

2.Gdybyś mógł wyeliminować głód na całym świecie, zabijając jednego całkowicie niewinnego człowieka, czy zrobiłbyś to? Dlaczego? Dlaczego nie?

3.Gdybyś uderzył swoim samochodem w nowe czerwone porshe i mocno je w ten sposób uszkodził, czy zostawiłbyś kartkę z własnym nazwiskiem na miejscu wypadku, nawet jeśli wokół nie było żadnych świadków? Dlaczego? Dlaczego nie?

4.Gdybyś mógł zarobić 10tys. Złotych, zjadając miskę żywych karaluchów, czy zrobiłbyś to? Dlaczego? Dlaczego nie?

Spróbuj ocenić którą część systemu nadrzędnego używałeś odpowiadając na pytania.


Każdy człowiek dysponuje różnymi odniesieniami, przez co wszyscy dokonujemy oceny przedmiotów i zjawisk w całkiem inny sposób.

WARTOŚCI ŻYCIOWE

„Wszystkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności.” Bruce Barton

Wartości kierują każdą naszą decyzją. Ci, którzy znają własne wartości i żyją z nimi w zgodzie stają się przywódcami. Dlatego powinniśmy zdecydować co najwyżej cenimy, a następnie z całym poświęceniem i determinacją żyć na co dzień w zgodzie z tymi wartościami. Pamiętaj by konsekwentnie kierować się swoimi zasadami bez względu na to czy nasze otoczenie za to nas nagradza czy nie.

Czym są wartości?

Jest to wszystko co cenimy, do czego przywiązujemy wielką wagę. Wartości można podzielić na cele i środki.

Cele są to stany emocjonalne, których pożądasz, jest np. miłość, a środki pozwalają ci uwolnić te stany jak np. rodzina czy pieniądze.

WARTOŚCI PRZYCIĄGANE

Każdy z nas podąża w stronę stanów emocjonalnych dających przyjemność. Nie każde wartości jednak cenimy w jednakowy sposób. Niektóre są wyżej, a niektóre niżej w hierarchii. Poświęć teraz chwilę i uporządkuj wartości poniżej według własnego uznania.

-Miłość

-Sukces

-Swoboda

-Intymność

-Bezpieczeństwo

-Przygoda

-Siła

-Komfort

-Zdrowie

WARTOŚCI ODPYCHANE

Poziom cierpienia, który kojarzymy z poszczególnymi emocjami, zawsze wpływa na wszystkie nasze decyzje. Dlatego ważne też jest aby posiadać i znać swoją hierarchie negatywnych emocji. Tutaj również poukładaj je we własnej kolejności.

-Odrzucenie

-Złość

-Frustracja

-Samotność

-Depresja

-Niepowodzenie

-Poniżenie

-Wina

To jeszcze nie koniec. Teraz czeka cię najlepsze. Zaraz utworzysz swoją własną listę wartości, którymi chcesz się kierować. Nie musisz się ograniczać tylko do tych elementów, które występowały w wartościach przyciąganych, które są powyżej, możesz wypisać swoje własne jak np. wkład w życie innych, rozwój, osiągnięcia, zabawa, kreatywność, pasja, inteligencja, uczciwość, radość, wdzięczność…i tak bez końca.

Może to być dla ciebie trudne, dlatego autor książki postarał się o to aby ci to ułatwić i podał kilka pytań, które możesz wykorzystać. Jednak na razie wypisz wszystko co ci wpadnie do głowy, a dopiero potem skorzystaj z pomocy.

„Jakie muszą być moje wartości, abym MÓGŁ STWORZYĆ moje ostateczne przeznaczenie, abym STAŁ SIĘ możliwie najlepszym człowiekiem, abym ZYSKAŁ możliwie największy wpływ na własne życie?”

„Jakie wartości muszę dodać,a jakie usunąć aby osiągnąć swoje ostateczne przeznaczenie?”

„Jakie korzyści odnoszę z umieszczenia tej wartości na tym właśnie miejscu mojej hierarchii?”

„W jakiej kolejności powinienem ustawić własne wartości by osiągnąć to co zamierzam?”

Pamiętaj mój drogi czytelniku, że naprawdę możesz zaplanować, kim się staniesz.


REGUŁY: JEŚLI JESTEŚ NIESZCZĘŚLIWY, OTO WYJAŚNIENIE DLACZEGO

Regułami nazywamy przekonania, które określają, kiedy doznajemy radości, a kiedy cierpienia.

Zrozum, że jak długo uzależniamy własne szczęście od czegoś na co nie mamy wpływu, tak długo będziemy odczuwali cierpienie. Większość z nas stworzyła sobie wiele sposobów na to, by czuć się źle, a zaledwie kilka na to, by czuć się dobrze. Kiedy wpoiłeś sobie zestaw reguł, który powoduje, że ciągle jesteś sfrustrowany, przygnębiony, zły, zraniony lub pokonany i nie masz zestawu reguł, które mówią ci kiedy jesteś szczęśliwy, kiedy osiągnąłeś sukces itd. wtedy te negatywne emocje wpływają na to w jaki sposób traktujesz innych oraz jak oni czują się w twoim towarzystwie.

Nie musisz kierować się sztywnym zestawem reguł, które powodują, że cokolwiek byś nie zrobił będziesz czuł się przegrany. Zadbaj o to aby u podstaw dążenia do celu legły reguły, które pozwolą ci się cieszyć.

Ustaw teraz własne reguły. Poniżej wypiszę pytania pomocnicze.

1.Co musi się stać byś odniósł sukces?

2.Jakie warunki muszą być spełnione, byś poczuł się kochany przez kogokolwiek kto jest dla ciebie ważny?

3.Co musi się stać abyś poczuł się pewnie?

4.Co musi się stać abyś poczuł, że osiągnąłeś doskonałość w jakimś obszarze swojego życia?

Opracuj swoje reguły tak byś nad nimi panował, aby zewnętrzny świat i czynniki, na które nie masz wpływu, nie decydowały o ich spełnieniu, nie zakazywały ci czuć się źle lub dobrze.

Pamiętaj by odkrywać reguły innych ludzi. Zadawaj więc pytania. To bardzo ważne, bo nie znając reguł będziesz je łamał prowadząc do konfliktów. Jeśli jednak zrozumiesz reguły innych ludzi, będziesz mógł przewidzieć ich zachowanie, zaspokoić ich potrzeby i wzbogacić wzajemne relacje.

Pamiętaj, że najważniejsza reguła brzmi: BAW SIĘ DOBRZE bez względu na okoliczności.

Przykładowe reguły:

MIŁOŚĆ: Doświadczam miłości, ilekroć ją wyrażam.

ZDROWIE: Jestem zdrowy, kiedy dostrzegam jak wspaniale się czuję.

RADOŚĆ/ZABAWA: Cieszę się, kiedy robiąc coś, odczuwam przyjemność

WDZIĘCZNOŚĆ: Odczuwam wdzięczność, kiedy doceniam wartość wszystkich tych rzeczy, które mam już w życiu.

SWOBODA: Czuję się wolny, kiedy żyję w zgodzie z moimi przekonaniami i akceptuję wybór tworzenia własnego szczęścia.


ODNIESIENIA: OSNOWA ŻYCIA

Jeśli chcemy zrozumieć dlaczego ludzie coś robią, dużym ułatwieniem będzie przegląd ich najważniejszych życiowych odniesień. Ktoś kto przeszedł przez trudne doświadczenia będzie dysponował odniesieniami pozwalającymi na dużą wiarę w siebie i własne umiejętności pozwalające pokonywać najróżniejsze trudności.

CZYM SĄ ODNIESIENIA?

Są one wszystkim co widziałeś, słyszałeś, czego dotknąłeś lub posmakowałeś. Ogólnie są wszystkim co zakodowałeś w swoim systemie nerwowym. Posiadasz również odniesienia do rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły. Tworzysz je wtedy gdy sobie coś wyobrażasz. Uwolniona wyobraźnia daje nam poczucie pewności i wizję, które wykraczają daleko poza ograniczenia przeszłości.

Wiesz, że nie musisz nawet korzystać jedynie z własnych odniesień? Zdobywaj je czytając książki, oglądaj filmy, słuchaj nagrań, uczęszczaj na kursy i rozmawiaj z ludźmi. Robiąc to zdobędziesz nowe opinie i pomysły. Wszystkie odniesienia mają w sobie siłę i nigdy nie wiesz, które z nich odmieni całe twoje życie.

Nowych odniesień możemy używać do motywowania samych siebie. Kiedy myślisz, że znajdujesz się w beznadziejnej sytuacji, wiedz że ktoś ma teraz o wiele gorzej i przeżywa jeszcze boleśniejsze chwile. Również kiedy wpadasz w samozachwyt zauważ, że ktoś inny pracował więcej i jest lepszy od ciebie w dziedzinie, z której jesteś z siebie tak zadowolony. Ta świadomość jest piękna, bo ciągle nakłania nas do rozwoju.

Jeżeli chcesz się rozwijać, rozwijaj swoje odniesienia, nieustannie szukając nowych pomysłów i doświadczeń. Pamiętaj również o odświeżaniu zdobywanych odniesień by nie zaśmiecać głowy niepotrzebnymi informacjami. Bogatym zbiorem doświadczeń są książki, które mogą przenieść nas w inne światy poznając sposób myślenia autorów tekstów.

Najlepszym sposobem na zrozumienie życia i zdobycie wielu życiowych możliwości jest wystawienie się na wpływ tak wielu odniesień jak to tylko możliwe. Sięgnij po doświadczenia, których nigdy dotąd nie miałeś.

Przyjrzyj się teraz najsilniejszym odniesieniom, które ukształtowały twoje życie. Poświęć chwilę na wynotowanie doświadczeń, które ukształtowały to kim jesteś. Zapisz zarówno to wydarzenie jak i również sposób w jaki na ciebie wpłynęło. Pamiętaj by szukać pozytywów.


TOŻSAMOŚĆ: KLUCZ DO ROZWOJU

„Niczego wielkiego nie osiągnie się nigdy bez wielkich ludzi, a ludzie stają się wielcy, kiedy zdecydują, by się takimi stać” ~ Charles De Gaulle

Czym jest tożsamość?

Są to przekonania, które wykorzystujemy do zdefiniowania naszej osobowości. Nasza tożsamość to cechy, które odróżniają nas od innych ludzi. Wytwarza podziały i granice, w ramach których żyjemy.

Zapamiętaj, że twoje możliwości są niezmienne, jednak zakres ich wykorzystania zależy od twojej tożsamości. Dla przykładu: zdolności uczniów znajdują się pod wpływem tożsamości, jaką wytwarzają oni dzięki przekonaniom nauczyciela o ich inteligencji.

Mamy wielkie możliwości wpływu na tożsamość tych, na których nam zależy.

Wiesz jakie zdanie zabija marzenia? Brzmi ono: „Ja już po prostu taki jestem”. Jeżeli kiedykolwiek wypowiedziałeś coś takiego zapewne kierowałeś się tym aby poczuć się bezpiecznie. Jako, że każda chęć zmiany przynosi niepewność, a niepewność może nieść ze sobą cierpienie, którego za wszelką cenę pragniemy uniknąć.

Kiedy coś nam w sobie nie pasuje, kiedy chcemy coś w sobie zmienić na lepsze nie bójmy się tego dokonać. Tym bardziej, że nie jest to aż takie trudne jak nam się wydaje. Kiedy tylko rozwiniemy nowe przekonanie na temat tego, kim jesteśmy, nasze zachowanie zmieni się tak, by wspierać naszą nową tożsamość.

JAK TWORZYMY NOWĄ TOŻSAMOŚĆ?

Na pewno powinieneś przyjrzeć się sobie. Czy twoja tożsamość jest wynikiem twojej świadomej decyzji czy może jest ona wynikiem wpływu innych ludzi i innych czynników?

Jeżeli opierasz swoją osobowość na czynnikach zmiennych jak np. wiek, wygląd to przyniesie ci to tylko cierpienie. Jeżeli posługujesz się szerszym wyobrażeniem o sobie samym twoja tożsamość nie jest zagrożona.

KIM WIĘC JESTEŚ?

Możesz oceniać się na podstawie wielu czynników:

-własnych emocji (jestem zakochany, spokojny,zdenerwowany)

-wykonywanego zawodu (jestem prawnikiem, lekarzem)

-uzyskiwanych dochodów (jestem milionerem)

-ról (jestem matką, siostrą)

-własności (jestem właścicielem firmy)

-metafor (jestem królem szos)

-oceny innych (jestem bezwartościowy,wyjątkowy)

-wyglądu (piękny, brzydki,stary)

-osiągnięć, niepowodzeń ( jestem zrujnowany)

Poświęć teraz trochę czasu i odpowiedz sobie na pytanie: „Kim jestem?”

Słuchaj, a gdybyś tak miał znaleźć swoje nazwisko w przeglądarce, jak brzmiałyby tagi?

Podoba ci się to co napisałeś? Jeśli nie ze wszystkiego jesteś dumny lub uważasz, że chciałbyś coś do tego opisu dodać wiedz, że zawsze możesz przedefiniować samego siebie. I nie jest to nic złego. Zmiany te mogą sprawić ci wielką radość i postawić przed tobą o wiele więcej możliwości.

PONOWNE ODKRYCIE SAMEGO SIEBIE

1.Sporządź listę elementów tożsamości, które chcesz posiadać.

Kim są ludzie, którzy posiadają już cechy, które ty chcesz mieć?


2.Świadomie zdecyduj kim chcesz być. Opisz to kim jakim człowiekiem się staniesz.


3.Opracuj teraz plan działania, który pozwoli ci przekonać się, że naprawdę żyjesz w zgodzie ze swoją nową tożsamością.


4.Podejmij decyzje o konsekwentnym trzymaniu się nowej tożsamości.


Kiedy następnym razem złapiesz się na myśli: „Nigdy tego nie osiągnę”, lub „Po protu taki już jestem” zastanów się czy nie masz przypadkiem ograniczających poglądów o sobie samym. Jeśli tak, to wykorzystuj możliwości by rozszerzyć własną tożsamość.

Stawiaj przed sobą pytania: Czym jeszcze mogę być? Czym chcę się stać? Czym staję się w tej właśnie chwili?

Jeśli zdecydujesz, by myśleć, czuć i zachowywać się jak człowiek, którym chcesz zostać, staniesz się właśnie tym człowiekiem.

Jeśli przeczytałeś/aś to do końca, you are a great person 😉

reguły

reguły

Post Author: Patryk Zielonka

1 thought on “OBUDŹ W SOBIE OLBRZYMA [CZ.10] „System nadrzędny / Reguły / Odniesienia / Tożsamość”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *